ZBUDUJ W KOŃCU TE CHOLERNE PLECY! #2

Ostatnio wleciał krótki o środkowej części czworobocznego, dzisiaj z kolei na tepat wlatuje dużo trudniejsza do ujarzmienia – dolna część tego mięśnia.
Dolny trap przez wielu trenerów jest określany jako kluczowy jeśli chodzi o kontrolę łopatki. Jaką rolę pełni on w trójboju?
1. Podczas przysiadu jego spięcie zapewnia stabilną pozycję pleców, dzięki niemu sztanga nie poleci Ci przez łeb do przodu.
2. Przy wyciskaniu pilnuje, żeby barki nie uciekły do uszu, tym samym ustawia mięśnie piersiowe w bardziej optymalnej pozycji i zabezpiecza barki przed kontuzjami.
3. W trakcie martwego ciągu utrzymuje odpowiednią pozycję górnego grzbietu zapewniając odpowiedni transfer mocy.
4. Na co dzień sprawia, że Twoje plecy wyglądają zajebiście i nie mają po środku dziury jakbyś był lamusem, który na siłowni robi tylko klatę i barki.

Uwierz mi – czworoboczny to ogólnie jest dobry ziomek. Chcesz się z nim zaprzyjaźnić.
Wszystko byłoby piękne, gdyby nie to, że w dolną część czworobocznego naprawdę ciężko jest wycelować odpowiednie ćwiczenia. Bardzo często ciężko jest nawet wyczuć ten mięsień, ponieważ lata siedzenia w zjebanej postawie i garbienia się przed kompem czy telefonem sprawiają, że inne mięśnie są nadaktywne w porównaniu do niego i utrudniają jego czucie/kontrolę.
Dość często z początkującymi lifterami spędzam dosłownie godziny na nauce kontroli tego mięśnia. Jednak warto – końcowy efekt wynagradza ciężką pracę. Nie bądź lamus i przekonaj się sam!

może ci się spodobać

Dekalog trójboisty

Każdy szanujący się zawodnik powinien mieć jakieś zasady. Poniżej lista, która jest twoim nowym zbiorem 10 przykazań, z tym, że te powinny mieć dla Ciebie większe znaczenie. Na treningu niewzruszony życiem poza dźwiganiem będziesz Nie obchodzi mnie czy miałeś ciężki […]

więcej...
Wykorzystaj swój pas!

Pas treningowy to zdecydowanie najbardziej przydatne akcesorium znajdujące się w torbie każdego szanującego się lifera. W moim przypadku spokojnie mogę dorzucić ponad 10% do przysiadu i martwego, kiedy tylko założę pas. Przy czym ja rzeczywiście wiem jak go wykorzystać. Bardzo […]

więcej...
Prone Y raises

Diabeł tkwi w szczegółach.I tak nieraz z naprawdę dobrego ćwiczenia ludzie przez niedbalstwo potrafią zrobić żałosną parodię, która kompletnie nic nie wnosi do treningu. Tak jest między innymi z prone Y raises. Bardzo przydatnym ćwiczeniem pomagającym rozwinąć dolną część czworobocznego, […]

więcej...