ZBUDUJ W KOŃCU TE CHOLERNE PLECY! #2

Ostatnio wleciał krótki o środkowej części czworobocznego, dzisiaj z kolei na tepat wlatuje dużo trudniejsza do ujarzmienia – dolna część tego mięśnia.
Dolny trap przez wielu trenerów jest określany jako kluczowy jeśli chodzi o kontrolę łopatki. Jaką rolę pełni on w trójboju?
1. Podczas przysiadu jego spięcie zapewnia stabilną pozycję pleców, dzięki niemu sztanga nie poleci Ci przez łeb do przodu.
2. Przy wyciskaniu pilnuje, żeby barki nie uciekły do uszu, tym samym ustawia mięśnie piersiowe w bardziej optymalnej pozycji i zabezpiecza barki przed kontuzjami.
3. W trakcie martwego ciągu utrzymuje odpowiednią pozycję górnego grzbietu zapewniając odpowiedni transfer mocy.
4. Na co dzień sprawia, że Twoje plecy wyglądają zajebiście i nie mają po środku dziury jakbyś był lamusem, który na siłowni robi tylko klatę i barki.

Uwierz mi – czworoboczny to ogólnie jest dobry ziomek. Chcesz się z nim zaprzyjaźnić.
Wszystko byłoby piękne, gdyby nie to, że w dolną część czworobocznego naprawdę ciężko jest wycelować odpowiednie ćwiczenia. Bardzo często ciężko jest nawet wyczuć ten mięsień, ponieważ lata siedzenia w zjebanej postawie i garbienia się przed kompem czy telefonem sprawiają, że inne mięśnie są nadaktywne w porównaniu do niego i utrudniają jego czucie/kontrolę.
Dość często z początkującymi lifterami spędzam dosłownie godziny na nauce kontroli tego mięśnia. Jednak warto – końcowy efekt wynagradza ciężką pracę. Nie bądź lamus i przekonaj się sam!

może ci się spodobać

Czy kubańskie rotacje mają sens? Wzmocnij swoje rotatory prawidłowo!

Niektóre ćwiczenia, które znajdziemy w atlasie są po prostu genialne, inne – totalnie bezsensowne. Mamy też masę takich usytuowanych gdzieś po środku, […]

Wyciągnij z pochwy. Sztangę. Landmine drawing the sword.

Jeżeli obserwujecie nasz kanał od jakiegoś czasu to bankowo zauważyliście, że lubujemy się w różnych dziwacznych ćwiczeniach. To nie dlatego, że nudzi […]

Upper back curl

Dzisiaj mam dla Was ćwiczenie, z którego jestem specjalnie dumny, bo sam je wymyśliłem. Zdaję sobie sprawę, że pewnie zaraz przyjdzie jakiś […]