ZBUDUJ W KOŃCU TE CHOLERNE PLECY! #2

Ostatnio wleciał krótki o środkowej części czworobocznego, dzisiaj z kolei na tepat wlatuje dużo trudniejsza do ujarzmienia – dolna część tego mięśnia.
Dolny trap przez wielu trenerów jest określany jako kluczowy jeśli chodzi o kontrolę łopatki. Jaką rolę pełni on w trójboju?
1. Podczas przysiadu jego spięcie zapewnia stabilną pozycję pleców, dzięki niemu sztanga nie poleci Ci przez łeb do przodu.
2. Przy wyciskaniu pilnuje, żeby barki nie uciekły do uszu, tym samym ustawia mięśnie piersiowe w bardziej optymalnej pozycji i zabezpiecza barki przed kontuzjami.
3. W trakcie martwego ciągu utrzymuje odpowiednią pozycję górnego grzbietu zapewniając odpowiedni transfer mocy.
4. Na co dzień sprawia, że Twoje plecy wyglądają zajebiście i nie mają po środku dziury jakbyś był lamusem, który na siłowni robi tylko klatę i barki.

Uwierz mi – czworoboczny to ogólnie jest dobry ziomek. Chcesz się z nim zaprzyjaźnić.
Wszystko byłoby piękne, gdyby nie to, że w dolną część czworobocznego naprawdę ciężko jest wycelować odpowiednie ćwiczenia. Bardzo często ciężko jest nawet wyczuć ten mięsień, ponieważ lata siedzenia w zjebanej postawie i garbienia się przed kompem czy telefonem sprawiają, że inne mięśnie są nadaktywne w porównaniu do niego i utrudniają jego czucie/kontrolę.
Dość często z początkującymi lifterami spędzam dosłownie godziny na nauce kontroli tego mięśnia. Jednak warto – końcowy efekt wynagradza ciężką pracę. Nie bądź lamus i przekonaj się sam!

może ci się spodobać

Reverse swing – plecy godne trójboisty

Dzisiaj, bez zbędnego gadania, będzie szybki finisher na koniec treningu pleców. Wykonaj pod koniec treningu 2-3 serie po koło 25 powtórzeń. Jeżeli […]

Block pull – co powinieneś wiedzieć zanim wrzucisz je do planu?

Wszyscy lubimy podnosić duże ciężary – w końcu na tym polega nasz sport. Jednak nie każde ćwiczenie, w którym możemy poszaleć z […]

Poprawna egzekucja Cuban Press feat. Kamil Koczwara (GSP)

Bolą barki przy Cuban Press? Pewnie wykonujesz je źle. Sorry. W dzisiejszym odcinku Kamil bierze to zacne i, co tu kryć, trudne […]