Ogarnij swoje stopy #1

Wyobraź sobie, że ktoś każe Ci przez większość życia trzymać dłonie w skórzanych rękawicach bez palców. Do tego, są to zdecydowanie za małe rękawice. Po paru latach palce zaczynają się na stałe wykrzywiać, tracą elastyczność, a sama dłoń robi się żałośnie słaba. Raz na jakiś czas możesz zdejmować rękawice, ale już tak się przyzwyczaiłeś do dziwnej karłowatej dłoni, że nic z tym nie robisz. Nawet idąc na treningi nie ściągasz rękawic. Pokracznie łapiesz sztangę i starasz się wyciskać sztangę. Wszyscy tak robią, więc nawet nie podejrzewasz, że można inaczej.
Brzmi trochę abstrakcyjnie?

To teraz popatrz w dół. Na swoje stopy.

Każda stopa składa się z 21 mięśni i 26 kości (obie stopy, 52 kosci to w sumie ¼ kości całego naszego ciała!). Jest to złożona część naszego układu ruchu odpowiedzialna za lokomocję, stabilizację, odczuwanie podłoża i transfer siły. Odpowiednia praca stopą może w znaczniej mierze poprawić Twój wynik (zobacz Chrissa Duffina siadającego boso 1001 funtów na trzy!), ale z drugiej strony, brak jej aktywnej pracy może powodować problemy z kolanem, biodrem… nawet z barkiem!
Tymczasem, większość ludzi uważa, że stopa to taki ładny wieszak na buty, i tyle.

No właśnie – buty. One są głównym sprawcą całego zamieszania. Z jakiegoś powodu ludzie upodobali sobie buty o symetrycznie wąskim przodzie i twardej podeszwie. Buty takie nie tylko nie odpowiadają kształtowi stóp, które w żadnym wypadku nie powinny być symetryczne, ale jeszcze uniemożliwiają odpowiednią pracę stopą (zwłaszcza paluchem). Nie po to natura dała stworzyła tak skomplikowaną, RUCHOMĄ strukturę, żeby człowiek ją unieruchamiał.
🐾 Zbyt ciasne buty zmniejszają Ci aktywność grupy kulszowo-goleniowej w ruchu.
🐾 Zbyt słabe mięśnie stopy i łydki znacznie utrudniają odpowiednie wykorzystanie mięśni pośladkowych w siadzie i ciągu.
🐾 Zbyt mała mobilność i siła palców (zwłaszcza dużego) zmniejsza aktywność czworogłowego uda.
🐾 Wiotka stopa będzie znacznie utrudniała wykorzystanie łydek, co wiąże się z niższym skokiem, wolniejszym biegiem, większym ryzykiem skręcenia stawu skokowego…
🐾 Złe ustawienie stopy może mieć powiązanie z zwiększonym przodopochyleniem miednicy lub ze spłaszczeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Można tak wymieniać długo.

Ruch zaczyna się od stopy. Sprawne stopy nie tylko wyglądają kozacko, ale przede wszystkim pozwalają sporo dołożyć do wyniku sportowego.

Na szczęście zdecydowana część dysfunkcji stopy – haluksy, platfusy, ograniczenia ruchomości, słabe mięśnie, czy nieobcięte pazury, nie są genetyczne tylko nabyte. Co za tym idzie można się ich pozbyć (choć nie zawsze w całości), sprawiając, że stopa nie będzie balastem, ale Twoim atutem treningowym.

Ćwiczycie swoje stopy? Dbacie o mobilność i siłę palców? Czasu macie pod dostatkiem, więc jest to idealny moment, aby zadbać o swoje stopy i doprowadzić je do funkcjonalnego stanu.

może ci się spodobać

Przygotowanie łopatki do treningu

Prawdziwy GAME CHANGER w kwestii rozgrzewki przed wyciskaniem. Zastosuj te sztuczkie jako przygotowanie łopatki przed treningiem góry, a zidziwsz się jak ruchoma może być ta część ciała. Po pierwszym wykonaniu miałem wrażenie, że wróciła mi ruchomość łopatki, którą utraciłem nawet […]

więcej...
Przygotowanie biodra do treningu

Poświęć 10 min na te sztuczki przed treningiem, a różnica w czuciu mięśnia podczas siadu czy martwego ciągu wprawi Cię w szok! Wystarczająco clickbaitowy tytuł? W związku z tym, że odpalamy dzisiaj preorder szkolenia z mobility z Marta Piorun, sprzedamy […]

więcej...
Kurewskie kółeczko: grupa kulszowo-goleniowa

Jeśli chcesz się skupić na konkretnej partii treningowej, czy to pod względem hipertrofii, czy to siły – spróbuj tego patentu. Kurewskie kółeczko 😈 Wykonanie ćwiczeń jednego po drugim, dosłownie do odcięcia, zagwarantuje Ci, większe zaangażowanie wysokoprogowych jednostek motorycznych. Nie wdając […]

więcej...