Ból kolan w trójboju

Przysiady są dość mocno kojarzone z bólem kolan. Poniekąd słusznie – w pozycji niskiego dosiadu dość często coś tam lubi boleć w stawie kolanowym. Jednak same przysiady rzadko są stricte przyczyną problemu, jego źródło częściej leży w tym jak żyjemy na co dzień lub w błędach w programowaniu treningowym.

Na podstawie mojego doświadczenia trenerskiego powiedziałbym, że są 3 główne przyczyny bólu kolan w trójboju siłowym:

  1. Siadasz w taki sposób, że kolana próbują się pocałować. Przy tej opcji proponuję udać się do trenera który zdiagnozuje przyczynę problemu (najczęściej jest to słaba praca stopą i dupą), bo możesz urwać coś ważnego, co raczej nie powinno być urywane.
  2. Przyparcie rzepki przez mięsień czworogłowy. Tutaj możemy mówić albo o braku balansu między czwórką i grupą kulszowo-goleniową (za dużo przodu, a za mało tyłu uda w treningu), albo o spiętym prostym uda, który spina się przez słaby/spięty biodrowo-lędźwiowy.
  3. Brak rotacji w biodrze. Najczęściej pośladek, który jest słabszy, charakteryzuje się gorszymi zakresami rotacji zewnętrznej i/lub wewnętrznej. Ciało za pomocą naprężacza powięzi będzie sobie „zapożyczać” tę rotację z kolana.

Jaka by nie była przyczyna pamiętaj, aby w temat uderzyć z 2 stron: wzmacniaj to co jest za słabe oraz rozciągaj to co jest spięte. Ciało spina mięsień z konkretnego powodu, najczęściej chce chronić staw, ponieważ jakiś stabilizator jest zbyt słaby. Samo rozciąganie więc nie za wiele da, ponieważ organizm będzie dążyć do ochrony stawu (spinania mięśnia) tak długo dopóki nie wyeliminujesz problemu.

może ci się spodobać

Zimnolecznictwo

Zima zbliża się wielkimi krokami, na dworze coraz zimniej, a w zbiornikach wodnych coraz więcej amatorów morsowania. Jakie korzyści może nam przynieść zimnolecznictwo i czy tylko same korzyści? Przy udziale jakich procesów zachodzi i kiedy należy unikać dowiecie się z […]

więcej...
Integracja core – komodo dragon

Kulturysta trenuje mięsień, sportowiec trenuje ruch. Być może słyszeliście kiedyś takie stwierdzenie. Chodzi tu o to, że jako sportowiec powinieneś skupić się jak wykonać ruch angażując do niego możliwie wiele mięśni. Mięśnie te powinny działać jak drużyna. Nie taka, jak […]

więcej...
Pozycja sztangi low-bar

Ułożenie sztangi na plecach jest jak przywitanie się z ciężarem. Tylko od Ciebie zależy, czy pewnie wyciągniesz rękę i przywitasz się jak facet, czy wystawisz przed siebie śledzia w „niezbyt” męskim geście przywitania. W dzisiejszym materiale pokażemy Ci gdzie i […]

więcej...