Benefity treningu z maczugami dla sportów walki.Rozłóżmy sobie ruch na składowe. Pomyślmy, jakie ruchy wykonuje osoba trenująca BJJ, zapasy czy zwyczajnie sztuki walki z przewagą ruchów chwytanych, ale również i uderzanych.
Pierwsze, co nasuwa się na myśl to siła chwytu. Przewaga pracy izometrycznej jest tutaj znaczna, ponieważ przez złapane kimono próbujemy osiągnąć jakiś swój cel. Wyjście po technikę, kontrę w walce o dominację itp. Żeby pracować maczugą musimy cały czas ją utrzymywać przeważnie w pozycji pionowej, więc cały czas w napięciu izometrycznym. Jeśli mówimy o dynamiczną walkę, czyli chęć wyszarpania kimona przez przeciwnika z waszego chwytu możemy porównać to do destabilizacji środka ciężkości maczugi w Waszej dłoni. Dzięki temu praca każdego palca jest bardzo ważna by maczuga nie zerwała chwytu.
Kolejne ogniwo w łańcuchu to nadgarstek. Dużo dźwigni zaczyna się od palców lub właśnie naszego nadgarstka, który albo ze względu na lata spędzone na macie uległ już niewielkiej degradacji lub zwyczajnie może być przeciążony albo niestety za słaby, co powoduje częste poddania. W pracy z maczugami nadgarstek jest fundamentem. Trzymając maczugę w pionie nawet z silnym chwytem nie opanujemy jej, gdy będzie chciała doprowadzić do supinacji czy pronacji. Nasze stawy nadgarstkowe, jeśli nie będą stabilne to nie będą silne i będą to kolejne drzwi otwarte dla przeciwnika w dominacji nad naszą pozycją a finalnie może doprowadzić do banalnego poddania. Jeśli jesteśmy już przy nadgarstku to jest on szalenie ważnym ogniwem przy zadawaniu ciosów, ponieważ w momencie, gdy nadgarstek nie będzie dostatecznie usztywniony wektor siły rozejdzie się na boki zamiast w miejsce docelowe, czyli np. ucho przeciwnika.Idźmy dalej. Kąt prosty między ramieniem a przedramieniem w pełnym napięciu i maksymalnej sile to optymalna pozycja dla grapplera czy dla armwrestlera, która niekiedy decyduje o przejęciu kontroli nad rywalem.
Mało? Staw ramienny a raczej cała obręcz barkowa z całą gamą rotatorów odpowiedzialnych za rotację zewnętrzną i wewnętrzną. Co pozwala na wyciągnięcie dźwigni? Dwie najważniejsze rzeczy:MobilnośćZakres ruchomości w stawieJeśli jesteśmy przy stawie ramiennym, czyli stawie kulistym zakres ruchomości POWINIEN być pełen, natomiast specyfika sportu bardzo często ‘zamyka’ klatkę piersiową prowadząc do skrócenia niektórych mięśni po przedniej stronie ciała. Jest to idealna opcja do wyciągnięcia dźwigni a co w skutkach może doprowadzić do zerwania przyczepów mięśniowych. Techniki z maczugami WYMUSZAJĄ pracę w pełnym zakresie ruchomości powodując mobilizację stawów, które zyskują jeszcze większy zakres ruchomości. Mamy potwornie duży benefit, ponieważ dużo dźwigni wychodzi właśnie z obręczy kończyny górnej.
Patrząc dalej możemy przeanalizować rzuty zapaśnicze wykonywane przez biodro czy przez bark. Gama ćwiczeń odbywa się w rotacji, która wymusza pracę na naszych potocznie mówiąc skosach odgrywających dużą rolę w rzutach. Silna praca tułowia jest podstawą a nietuzinkowe ruchy wielopłaszczyznowe chlebem powszednim. Niestety sama praca tułowia w płaszczyźnie strzałkowej, czyli tzw. brzuszki może okazać się zbyt małym bodźcem.
Kolejne pozycje podczas pracy balistycznej proponujemy w pozycji nogi wykroczno-zakrocznej, czyli destabilizującej całe ciało, co idealnie przekłada się na pracę podczas próby dominacji nad przeciwnikiem.W dużym skrócie można powiedzieć o ogólnej sile całego ciała, którą możemy uzyskać pracując z tym nietuzinkowym sprzętem. Pomyślicie, dlaczego akurat uwzięli się na tych zawodników sztuk walk. Odpowiedź jest prosta a mianowicie spójrzcie na historyczny sport, czyli zapasy i wielkich zawodników z Indii czy Iranu. Mówi Wam coś nazwisko wielki Gama? A może Hasan Yazdani? Jeśli nie to błąd. Wielcy wojownicy, którzy zapisali swoje nazwiska na kartach historii sztuk walki, którzy opierali swój trening na pracy z maczugami.
Wartością dodaną tych narzędzi są możliwości treningowe podczas powrotu po kontuzji, gdzie nie powinniśmy korzystać z dużych obciążeń a właśnie przeciwnie powinniśmy wykonywać duże ilości powtórzeń na niewielkich ciężarach by zwiększyć ukrwienie mięśni oraz poprawić trofikę tkanek.Czyżby maczuga była narzędziem doskonałym?
To oczywiście tylko namiastka benefitów dla sportów walki. Jeśli chcielibyście przekonać się na własnej skórze to, o czym piszemy powyżej to zachęcamy to sprawdzenia naszych modułów szkoleniowych.